Melioracja to profesjonalny termin używany w sytuacji, kiedy mówi się o osuszaniu ogrodów i działek. Jest to skrupulatnie przygotowany pod względem założenia i budowy system odprowadzajmy wodę z danego obszaru. Takim obszarem są także ogrody, które szczególnie w porach deszczowych narażone są na nadmierne zawilgocenie. Niedopuszczalne jest zaleganie wody na powierzchni gleby lub w miejscach, gdzie rosną rośliny.
Sytuacje takie mogą przyczynić się do zgnicia korzeni roślin, uszkodzenia ich kwiatostanu oraz zagnieżdżenia się pleśni oraz chorób związanych z grzybami.
Przeprowadzenie melioracji jest sprawą poważną, dlatego w tej kwestii warto zasięgnąć porady profesjonalistów, którzy przede wszystkim obejrzą teren przeznaczony pod meliorację, a następnie dobiorą odpowiedni sposób jej ułożenia.
Melioracje warto przeprowadzać już podczas pierwotnych planów zakładania ogrodów, kiedy to planuje się systemy nawadniające oraz rozmieszczenie roślin i oczek wodnych. Do najpopularniejszych sposobów zakładania melioracji należy system składający się z wąskich rur posiadających odpowiedniej wielkości otwory.
Rury te układa się w określonym, zaplanowanym pod czujnym okiem profesjonalisty układzie i przykrywa cienką warstwą złożona z mieszanki żwiru i piasku. Dodatkowo rury przykrywa się materiałem - geowłókniną, który zapewnia prawidłowy odpływ zbędnej wody. Melioracja terenu zabezpiecza rośliny w ogrodach przed nadmiarem wody, która może pochodzić z systemów nawadniających.
Czasem może dochodzić do nadmiernego podlania roślin, dlatego w celu niedopuszczenia do zalania należy stosować melioracje. Poza tym wodę, która jest niezużyta można odprowadzać do dużych pojemników i ponownie wykorzystać np. w porach suszy.