Większość ogrodów jest porośniętych nie tylko trawą, ale również kwiatami, krzewami, czasami także drzewami. Taka urozmaicona roślinność niemal zawsze wymaga podlewania. Musimy je jednak dostosować to potrzeb konkretnych gatunków oraz o aury, jaka jest za oknem. Oznacza to, że w odmiennych porach roku inaczej będzie wyglądała pielęgnacja zieleni ogrodowej.
Jeśli chodzi o podlewanie, to będzie ono zależało od wilgotności powietrza oraz ilości opadów atmosferycznych. Nie należy tu kierować się wyłącznie porą roku. Jeśli jesień jest wyjątkowo sucha, nawadnianie pozostanie niezbędne tak długo, aż pojawią się przymrozki bądź zacznie padać. W deszczowe lato czy wiosnę rezygnujemy natomiast z podlewanie. Co więcej, możemy postarać się o zrobienie odpływu tak, by deszcz zbyt mocno nie podmywał roślin.
Natomiast nawożenie jest ściśle związane z samym nawadnianiem. Jeśli korzystamy z systemów nawadniających, to zazwyczaj nawozy są dostarczane wraz z wodą. Najważniejsze okresy nawożenia to wiosna, gdy roślinność budzi się do życia, a także jesień, gdy należy zabezpieczyć poszczególne gatunki przed nadchodzącymi mrozami i chłodnym wiatrem. Da to większą szansę na to, że rośliny przetrwają zimę.
Także koszenie jest uzależnione od warunków pogodowych. Choć wydaje się, że latem trzeba krótko ścinać trawę, to jednak zaleca się, by pozostała ona nieco dłuższa. W upały uchroni ją to przed nadmiernym wysuszeniem. Obowiązkowo kosimy trawę jesienią, by opadające i gnijące liście były łatwiejsze do usunięcie i nie powodowały gnicia samych ździebeł. Podczas intensywnych opadów długa trawa jest niewskazana, gdyż zmoczona wygląd nieestetycznie i szybciej gnije.